Logga in

Vi har nytt jobb – här är 7 rekryteringar i branschen

Publicerad
23 apr 2025, 05:00
| Uppdaterad
22 apr 2025

Johannes Widenström är en av 7 personer som har fått nytt jobb i branschen. Isopartner och Nibe är några av 7 företag som har nyanställt.

Isopartner

Johannes Widenström är utsedd till ny vd för Isopartner. Han har över 20 års erfarenhet inom försäljning, affärsutveckling och ledarskap, främst inom bygg- och industrisektorn. Han kommer närmast från rollen som Head of Sales på Kiilto. 


LK Systems

Fredrik Häggström är -försäljningschef för LK Systems nya export-organisation. Han kommer närmast från rollen som försäljnings- och marknadschef för juridiktjänstbolagen Law Off the Shelf. Han har tidigare bland annat varit försäljningschef för Camfil och suttit i styrelsen för Svensk Ventilation. 


Mitsubishi Electric

Lars Sjögren är ny teknisk säljare på -Applied Systems Division på -Mitsubishi Electric. Applied Systems fokus är skräddarsydda -direkta respektive indirekta värme- och kylsystem för kommersiella projekt. Senast kommer Lars från Engi AB.


Nibe

Patrik Kristoffersson är ny distriktschef för övre Norrland på Nibe. Han jobbade tidigare i nästan tio år på Nibe som bland annat projektrådgivare. I februari 2024 gick han i stället över till Qvantum som regional försäljningschef, men är nu återrekryterad till Nibe.


Radiator VVS

Max Kjellsson är ny projektledare på Radiator VVS i Borås. Han kommer närmast från motsvarande roll på Högbergs Rör.


Svedbergs

Martina Axell har utsetts till vd för Svedbergs
i Dalstorp. Hon kommer senast från rollen som
vd på Granngården.


Trox

Julius Hjelm är ny Key -Account Manager för -Region Syd hos Trox Auranor Sverige. Han kommer närmast från Avidicare.

Har du bytt jobb eller har du anställt en ny medarbetare? 

Maila oss på redaktion@vvsforum.se. Bifoga gärna en högupplöst bild. 

Söker du personal? Platsannonsera i VVS-Forum och på vvsforum.se. Kontakta anne-marie.eriksson@vvsforum.se