Trio Perfektas fabrik brann ned till grunden: ”En stor sorg”
En industrianläggning för tillverkning av VVS-produkter har förstörts i en våldsam brand. Trio Perfekta, Cejn och BLS Industries hade sina lokaler i fastigheten.
Branden bröt ut i Lönsboda utanför Osby i nordöstra Skåne natten till torsdagen och ett automatlarm gick igång. Fabriken blev övertänd och brandkåren kunde inte stoppa eldsvådan, den största delen av fastigheten brann ned. Bara en kontorsdel klarade sig undan lågorna.
Från januari 2016:
BLS Industries köper Trio Perfekta
Från november 2016:
BLS koncernchef slutar efter schism
Eftersom det fanns farliga kemikalier i lokalerna utfärdades ett VMA-larm och allmänheten uppmanades under natten och morgonen att hålla fönster och ventilation stängda. En brandman skadades lindrigt av ånga och fördes till sjukhus för undersökning.
Flera offentliga verksamheter och butiker i närheten av industrifastigheten har hållits stängda under slutet av veckan.
– Branden är slut, men det har inte slutat pyra så det ryker fortfarande och vinden ligger på mot skola, förskola, sim- och idrottshall. Vi ska inte vistas i den här röken och därför håller vi stängt, säger Annika Holmqvist Lundh, områdeschef för grundskola och gymnasium i Osby kommun, till Kristianstadsbladet.
Runt 80 personer arbetade i industrianläggningen, där VVS-tillverkaren Trio Perfekta har sin verksamhet tillsammans med Cejn och BLS Industries. Tillsammans är de stora arbetsgivare på orten.
– Det är en stor sorg för oss allihopa. Nu är det prio att ta hand om personalen, säger Rebecka Spånberg, koncernchef på BLS Industries som äger Trio Perfekta, till Kristianstadsbladet.
Läs också:
”Grossisterna river sönder påsarna och plockar ur kopplingarna”
Både hon, Trio Perfektas vd Johan Niklasson och Marcus Allerbjer, vd för Cejn, har varit på platsen. Dagen efter branden samlades företagens personal i en annan lokal för att prata om vad som hänt.
Det är fortfarande oklart varför det började brinna, men polisen misstänker inget brott.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen