Stambytesaffären nedlagd: ”Kom till vägs ände i utmaningen”
Modexa klev in på stambytesmarknaden med en ny modell. Multimontörer och en stor del prefab var framtidslösningen. Men satsningen har lagts ner. Vad hände?
Modexa, 2023:
Supersnabbt stambyte med egen metod
Från 2023:
Så lyckas Modexa fixa ett stambytt badrum på 12 dagar
Våren 2023 var det god stämning på arbetsplatsen i äldreboendet i Norrköping där Modexas egenutbildade mulitmontörer bytte stammar och byggde nya badrum på cirka två veckor, utan att de boende behövde evakueras. Det egenutvecklade konceptet gör att man kan bygga nytt badrum i det gamla, med luftspalter och utan rivning.
Då såg vd:n för affärsområdet, Stefan Hammarbäck, ljust på framtiden. Det fanns planer på att starta ytterligare en akademi för att utbilda multimontörer men också på att börja med egen tillverkning av prefabkassetter.
Knappt två år senare lägger Modexa ner stambytesverksamheten.
Vad hände, Christoffer Atterfors, vd på Modexa?
– Utan att gå in på detaljer kan man säga att vi kom till vägs ände i utmaningen att försöka förändra branschen. Vi har investerat mycket på det här området och tror på tekniken, men för att det ska bli lönsamt krävs acceptans och kunder som är villiga att betala. Att det kom ett krig påverkade lönsamheten ännu mer i negativ riktning. Det tekniska konceptet, som vi äger, finns kvar men är vilande.
Vad satsar ni på nu?
– Vår kärnaffär är och har alltid varit köksrenoveringar, till 85-90 procent.
Hur många anställda påverkas av nedläggningen?
– På slutet var det tio-tolv personer som blev utan jobb, det känns tråkigt. Vi rekryterade montörerna bland personer som stod utanför arbetsmarknaden i nära samarbete med kommunerna och fastighetsbolagen där vi drev våra projekt, så det var ju en win-win-win modell.
Modexa 2023:
”Det är inte okej att stå utan badrum i åtta veckor”
Finns det hopp för att stambyteskonceptet kommer att återuppstå?
– Generellt sett har alla renoveringar gått ned men för oss har det varit en olycklig kombo att försöka etablera en ny teknik i rådande marknadsläge. När marknaden ställer om hoppas jag att det ska finnas plats för vårt koncept med korta insatstider och mer prefab.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen