Regeringsförslag: Personalliggare och oanmälda besök på byggarbetsplatser
Regler för personalliggare och oannonserade besök av Skatteverket på byggarbetsplatser. Det föreslår regeringen i dag i en promemoria. Syftet är att minska förekomsten av svartarbete och skapa sundare konkurrensförhållanden inom byggbranschen. Därmed tillgodoser man några av de tyngsta krav som Byggbranschen i samverkan (BBIS) drivit sedan 2006.
De nya reglerna som regeringen föreslår innebär att byggherren bland annat ska anmäla till Skatteverket att byggverksamhet ska påbörjas och tillhandahålla utrustning så att en elektronisk personalliggare kan föras på byggarbetsplatsen. De entreprenörer som sedan utför arbete på byggarbetsplatsen ska ansvara för att deras anställdas närvaro dokumenteras i personalliggaren.
Personalliggaren ska skickas till Skatteverket en gång i månaden och byggherren ska anmäla till Skatteverket vilka näringsidkare som ska utföra byggverksamhet på byggarbetsplatsen samt vilka personer som kommer att vara verksamma. Skatteverket får då möjlighet att göra avstämningar mellan dessa uppgifter. Systemet utvecklar såväl byggherrens som entreprenörernas ansvar och bidrar bland annat till att synliggöra entreprenörskedjan, uppger Finansdepartementet i ett pressmeddelande.
Skatteverket ska också kunna göra oannonserade kontrollbesök och utöva tillsyn på byggarbetsplatserna. En kontrollavgift ska kunna tas ut om skyldigheterna inte följs.
Om byggherren är en privatperson ska reglerna dock inte tillämpas.
När det gäller det tredje tunga kravet från BBIS, månadsvisa skatteinbetalningar till Skatteverket på individnivå, pågår ett beredningsarbete på regeringskansliet.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen