Logga in

Nytt Galaxenavtal klart

Publicerad
6 feb 2014, 15:41

I dag träffades ett nytt kollektivavtal för Galaxen Bygg mellan Byggnads, Seko och Sveriges Byggindustrier. Därmed tryggas jobben för 1 700 Galaxenanställda som omfattas av rehabiliteringsinsatser. Avtalet sades upp för knappt en månad sedan av den fackliga sidan.

Parterna bakom uppgörelsen skriver i ett gemensamt pressmeddelande att skillnaden i det nya avtalet är att en överenskommelse om lön ska träffas innan anställningen. Ytterligare en skillnad är att anställningen inleds med två års allmän visstidsanställning som därefter övergår i en tillsvidareanställning med särskilda bestämmelser.

– Jag är glad över att de Galaxenanställda även fortsättningsvis kommer att ha ett jobb att gå till. Jag är också mycket nöjd med att vi till slut har enats om en trygg lösning för alla de personer som får rehabilitering genom Galaxen Bygg, säger Ola Månsson, vd Sveriges Byggindustrier, i pressmeddelandet.

Även Johan Lindholm, ordförande i Byggnads, är nöjd med överenskommelsen.

– Det känns bra att vi till sist kunde få igenom ett avtal som ger bra villkor för de anställda, både när det gäller anställning och lön. Genom detta skapar vi också ökad trygghet för personer som redan från början är i en utsatt situation.