Logga in

Stort strejkvarsel i elinstallationsbranschen

Publicerad
29 jan 2013, 15:35

Bara ett par timmar efter att parterna på elinstallationsområdet, EIO, Elektriska Installatörsorganisationen och SEF, Svenska Elektrikerförbundet, växlat avtalsyrkanden inför årets avtalsförhandlingar lade SEF ett omfattande strejkvarsel i olika steg från den 1 april fram till den 29 april.

Orsaken till varslet är enligt SEF att förhandlingarna med EIO om ett nytt så kallat inkasseringsavtal har strandat. Inkasseringsavtalet reglerar att arbetsgivaren sköter inbetalningen av fackavgifter och ackordskontrollavgifter till SEF.

SEF:s nu aktuella strejkvarsel omfattar hela pappersindustrin, hela NEA-koncernen, Facebooks anläggning i Luleå, Visby Hotell på Gotland och Grand Hotell i Stockholm samt bolagen YIT, Elajo, Goodtech och Vinci Energies Nordic i Skåne län, Västmanlands län och Norrbottens län.

– SEF vill teckna ett nytt inkasseringsavtal för att långsiktigt upprätthålla en stabil och välfungerande arbetsmarknad, men EIO vill inte teckna ett nytt inkasseringsavtal vilket vi tycker är märkligt. Vi uppfattar det som en attack mot kollektivavtalsmodellen och hela vårt lönesystem, säger Elektrikerförbundets ordförande Jonas Wallin, i ett pressmeddelande.

EIO menar att inkasseringsavtalet är otidsenligt som både tvingar arbetsgivaren att göra avdrag för medlemsavgifter för SEF:s medlemmar och betala in ackordskontrollavgifter även för fackligt oorganiserade. EIO fick i höstas rätt i en AD-dom som konstaterade att oorganiserade inte ska behöva betala kontrollavgiften till SEF. När det gäller hanteringen av medlemsavgifter till SEF skriver EIO på sin webbplats: ”Med tanke på tekniska lösningar med autogiro och internetbanker saknas det skäl att betunga arbetsgivare med att administrera SEF:s medlemsavgifter.”

Inkasseringsavtalet sades upp under förra avtalsrörelsen men löper fram till 31 mars. Elinstallationsavtalet löper ut den sista februari.

Ett par timmar innan varslet från SEF hade de båda organisationerna växlat årets avtalsyrkanden.

EIO:s avtalsyrkanden i korthet (ett urval):

  • Modernt kollektivavtal som främjar mångfald, bland annat fler kvinnor.
  • Förändrade turordningsregler.
  • Lärlingar på visstidsanställning.
  • Individuellt lönesystem.
  • Möjlighet att anställa person utan specificerad utbildning.
  • Exportindustrins så kallade märke ska följas.
  • Inkasseringsavtalet upphör från och med den 1 april.

SEF:s yrkanden i korthet (ett urval):

  • Utökad arbetstidsförkortning.
  • Begränsa arbetsgivarens rätt att beordra övertid.
  • Nej till förändringar av turordningsreglerna.
  • Bättre företagshälsovård och större rehabiliteringsansvar för arbetsgivaren.
  • 2,8 procents löneökning, minst 700 kronor till alla, samt höjning av lägstalöner.

Läs mer om yrkandena på www.eio.se och www.sef.se