Logga in

Avtal 2013: Nya yrkanden från Byggnads kan komplicera

Publicerad
18 jan 2013, 10:03

Slopa begreppet byggserviceverksamhet i byggavtalet och lägg ner Prestationslönenämnden. Det är två av de tilläggskrav som Byggnads i går presenterade när fack och arbetsgivare på byggområdet möttes.

Byggnads överlämnade sina avtalsyrkanden avseende byggavtalet till Sveriges Byggindustrier (BI) i mitten av december. BI i sin tur lämnade sina yrkanden den 7 januari. Men i går när båda parternas stora förhandlingsdelegationer möttes lämnade Byggnads kompletterande yrkanden. Motivet från Byggnads är att BI:s avtalsyrkanden innehåller ”omfattande krav på försämringar för Byggnads medlemmar”.

– Jag är både oroad och förvånad av BI:s agerande i avtalsrörelsen. De yrkanden som arbetsgivarna överlämnat innebär stora förändringar i synen på våra lönesystem och förläggning av arbetstid. I grunden handlar det om att flytta makt och inflytande från dem som arbetar på byggarbetsplatserna till arbetsgivarna. Detta kommer vi naturligtvis inte att acceptera, säger Johan Lindholm, ordförande i Byggnads, på organisationens webbplats.

Tilläggsyrkandena från Byggnads berör bland annat resultatlön, byggserviceverksamhet och prestationslönenämnden. När det gäller resultatlön uppger Byggnads att man vill ha lönesystem som ska vara ”transparanta, möjliga att påverka samt leda till en arbetsplats med ordning och reda och god arbetsmiljö”.

Byggserviceverksamhet är ett begrepp som Byggnads menar att arbetsgivarsidan har missbrukat och därför vill man slopa begreppet i byggavtalet.

Även Prestationslönenämnden har missbrukats av arbetsgivarsidan, menar Byggnads. När den infördes i Byggavtalet 2012 med representanter från Byggnads, BI och Medlingsinstitutet var meningen att löneförhandlingstvister som inte kunde lösas lokalt eller centralt skulle hänskjutas dit. Men Byggnads hävdar att arbetsgivarsidan använt nämnden som ett extra förhandlingssteg och vill därför slopa den.

Tilläggsyrkandena kom uppenbarligen som en överraskning för BI och det finns risk att förhandlingarna nu kan kompliceras. BI tog emot tilläggen med en reservation: ”BI mottar dessa yrkanden med reservationen att dessa är i strid med byggavtalets § 12.”

– Det är omfattande krav som Byggnads kommer med. Man vill alltså utmönstra den viktigaste parametern för arbetsgivaren, nämligen resultatlönen. För arbetsgivaren är resultatet det viktigaste, både när det gäller ekonomiskt resultat och god kvalité. Det handlar också om hur snabbt ett arbete blir klart, säger Mats Åkerlind, förhandlingschef hos BI, till tidningen Byggindustrin.