VVS-avtalet: Byggnads lönekrav ligger över industrins märke
Idag har VVS Företagen och Byggnads växlat avtalskrav. Byggnads lönekrav på 3,5 procent ligger cirka 1 procentenhet över både det nyligen undertecknade industriavtalet, som enligt tradition sätter märket i svensk lönerörelse, och tjänstemannakravet på VVS-området.
Byggnads presenterade idag en omfattande lista inför avtalsförhandlingarna med VVS Företagen. Lönekravet ligger på 3,5 procent på årsbasis eller lägst 860 kronor per månad. Det är nästan 1 procentenhet över industriavtalet som undertecknades i december och som stannade på 2,6 procent. Det överstiger också Unionens och Sveriges Ingenjörers lönekrav inom tjänstemannaavtalet på VVS-området. Tjänstemännens krav, som presenterades tidigare i januari, låg i nivå med industriavtalet. Byggnads menar dock att produktivitetsutvecklingen ger ett betydande utrymme för ökade löner, trots avmattningen i ekonomin.
VVS Företagen å sin sida hävdar att utrymmet är ytterst begränsat med hänvisning till den djupa lågkonjunkturen och att en återhämtning i VVS-branschen kommer att ske först 2013–2014.
– Vi är inte ett dugg överraskade. Det ligger i linje med signalerna från LO, säger VVS Företagens förhandlingschef Robert Jakobsson.
Arbetsgivarsidan hävdar med emfas att industriavtalet ska utgöra märket i den svenska lönerörelsen. Den uppfattningen delas alltså inte inom Byggnads och LO. Men VVS Företagen påminner sin motpart om att man under lång tid varit eniga om att följa principen att internationellt konkurrensutsatta sektorer ska ha en kostnadsnormerande roll. Robert Jakobsson utgår från att den principen även denna avtalsrörelse ska följas.
Ett annat spektakulärt krav från Byggnads inför löneförhandlingarna är att arbetsgivaren ska fråntas rätten att beordra övertid och beredskap.
– En arbetsgivare ska inte på en modern arbetsmarknad kunna beordra en byggnadsarbetare att ha dygnetruntberedskap eller att jobba övertid. Arbetstidsfrågan ska inte arbetsgivaren äga själv, säger Byggnads avtalssekreterare Torbjörn Johansson, i ett pressmeddelande.
– Det är ett frontalangrepp på arbetsledningsrätten, menar däremot Robert Jakobsson.
Byggnads vill också ha en utökad arbetstidsförkortning med sju timmar till totalt 40 timmar.
– Vi vill gå i precis motsatt riktning, det vill säga steg för steg ta bort hela arbetstidsförkortningen, men då i utbyte mot lön, säger Robert Jakobsson.
Därutöver kräver Byggnads bland annat förlängning av föräldralönen och inrättandet av en arbetsmiljöfond som företagen finansierar.
Avtalskraven omfattar också Kylavtalet och de så kallade Plåtavtalen som Byggnads tecknar med Plåtslageriernas Riksförbund, PLR. Totalt omfattar kraven cirka 25 000 medlemmar i Byggnads.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen