Logga in

Hogia förvärvar Scrollan

Publicerad
29 maj 2009, 13:31

Ekonomisystemleverantören Hogia har förvärvat programvaruföretaget Scrollan, som bland annat levererar order- och faktureringsprogram för el- och VVS-branschen. Genom förvärvet är nu Hogia, med mer än 2 000 företag som kunder, marknadens största leverantör inom detta område, enligt ett pressmeddelande från företagen.

– Scrollan och Hogia har sedan flera år haft ett nära samarbete och ett förvärv blev ett naturligt steg för oss båda när den möjligheten infann sig. Jag ser med stort intresse fram emot att genom förvärvet kunna bygga vår närvaro i byggbranschen ännu starkare, säger Hogias vd Bert-Inge Hogsved.

Scrollan-systemet har funnits i över 20 år och finns i dag driftsatt hos över 1 400 företag i hela Sverige. Enligt Hogia ligger Scrollans verksamhet helt i linje med den branschsatsning som man sedan flera år tillbaka driver inom byggbranschen.

Scrollans grundare och vd, Bertil Morin, kommer att vara kvar i företaget och han tror mycket på framtiden:
– Som en del av Hogia-gruppen räknar vi med att dubblera verksamheten inom tre år. Med Hogia som ägare tryggar vi en bra framtid för Scrollan och för våra kunder.